Torsdag, 20 februari

Göteborg Wind Orchestra, Samuel Ljungblahd & Solid Gospel

Publiksuccén är äntligen tillbaka!

Vi hälsar soulkungen Samuel Ljungblahd varmt välkommen tillbaka till Göteborg Wind Orchestra. Nu väntar en ny mäktig konsertupplevelse med start i Haga Konserthall den 20 februari, gästspel i Lilla Edet den 21 februari och vi avslutar turnén i Lerum den 22 februari. 

 På konserterna i Göteborg och i Lerum gästar även kören Solid Gospel.

 

Dirigent och arrangör är Calle Rasmusson. 

Både program och arrangemang har skapats i ett nära samarbete mellan Samuel, Calle och orkestern. Det blir en konsert med stor lekfullhet blandat med allvar och eftertänksamhet. 

Bland låtarna bjuds det på klassiker från musikaliska ikoner som Stevie Wonder och Curtis Mayfield, men även på nya snart odödliga hits som Salem Al Fakirs fenomenala Keep on Walking.

**********************************************************************************************************

Rullstolsburna eller personer med andra funktionsvariationer har reserverade platser till Haga Konserthalls konserter. Platserna bokas genom att maila till  mail@gwo.se

Turnéschema 

20 feb kl. 19.00 – Haga Konserthall, Göteborg 

21 februari kl. 19.00 – Kulturhuset Eden, Lilla Edet, Biljetter här

22 februari kl. 19.00 – Dergårdsteatern, Lerum, Biljetter här 

**********************************************************************************************************

Samuel Ljungblahd är Sveriges okrönte soul- och gospelkung från Umeå. Sin musikaliska skolning från 20-årsåldern och framåt fick han genom sitt engagemang i Frälsningsarmén som innehöll mycket gospel. Med tiden har nya influenser tillkommit, såsom 1960- och 70-tals soul, funk och R’n’B. 

Samuel har genom åren turnerat tillsammans med bland annat Bohuslän Big Band, Victoria Tolstoy, Kristin Amparo, Sarah Dawn Finer och Ida Sand. Han har även medverkat i en rad olika tv-program och släppt flera album och fick stor uppmärksamhet då han sjöng ingångsmarschen vid prins Carl Philips och prinsessan Sofias bröllop 2015.


Solid Gospel 
är en kör med hög musikalisk kompetens och består av ett 30-tal sångare och kompmusiker. Kören leds av Malin Abrahamsson och har sitt hem i Göteborg. Medlemmarna i kören har stor erfarenhet från många olika musikaliska sammanhang och bidrar tillsammans till körens unika sound. Repertoaren består främst av modern gospel men kören arbetar också ofta med annat material och är flitigt anlitade för samarbeten med olika artister i varierande produktioner.

Calle Rasmusson är ursprungligen trummis men idag verksam främst som kompositör, arrangör och dirigent. Han beskriver sig själv som en musikalisk arkitekt där konstnärlighet och hantverk går hand i hand. Calle har samarbetat med både nationella och internationella orkestrar och artister såsom The Metropole Orkest, Bohuslän Big Band, Sveriges Radios Symfoniorkester, Tommy Körberg, Rigmor Gustafsson, Ale Möller, Chaka Khan, Gregory Porter, Lalah Hathaway, Gretchen Parlato, Cory Henry m.fl.

THE SILVER LINING
20Februari
torsdag Speltid 19:00 - ca 21:00
Scen Konserthallen Pris 75-325 kr

Vi öppnar foajén klockan 18.00 då även biljettkassan samt caféet har öppet.

gwo.se
VÄLKOMMEN TILL HAGA KONSERTHALL!

Här finns all information inför ditt besök.

DITT BESÖK
FRÅGOR?

KONTAKTA BILJETTKASSAN