Lördag, 22 mars
Gästspel med Hemvärnets Musikkår Göteborg
Information från arrangören Hemvärnets Musikkår Göteborg
Hemvärnets Musikkår Göteborg under ledning av Pierre Torwald bjuder på en konsert på temat amerikanska kompositörer.
Kända namn som George Gershwin, Leroy Anderson och John Philip Sousa är förstås representerade, men även namn som Robert Russell Bennett och Alfred Reed dyker upp. Liksom en rad ytterligare mer eller mindre kända kompositörer.
Det utlovas en spännande blandning av marschmusik, konstmusik, underhållningsmusik och folkmusik.
Vår ciceron genom konserten är journalisten, författaren och kåsören Kristian Wedel, som även har egna erfarenheter från USA att dela med sig av.
Hemvärnets Musikkår Göteborg startade sin verksamhet 1941 och har sedan dess gett konserter både i Sverige såväl som utomlands. Kåren består av ett 50-tal musiker och är omtalad symfonisk blåsorkester med cirka 30 framträdanden om året.
***********************************************************************************************************
Rullstolsburna eller personer med andra funktionsvariationer har reserverade platser till Haga Konserthalls konserter. Platserna bokas genom att maila till mail@gwo.se
***********************************************************************************************************
Vi öppnar foajén klockan 15.00 då även biljettkassan samt caféet har öppet.
Det är 20 minuters paus under konserten med servering.
