Onsdag, 11 december

Välkommen till Göteborg Wind Orchestras glimrande julkonsert i Haga Konserthall. 

Vi bjuder på välkänd klassisk julmusik, pärlor ur operalitteraturen blandat med favoriter ur den amerikanska traditionen. Det blir en konsert fylld av värme, julstämning och massor av härligt sväng.

I år hälsar vi stjärnsopranen Julia Sporsén varmt välkommen tillsammans med GöteborgsOperans musikalartist Jesper Blomberg. Traditionsenligt välkomnar vi Brunnsbo Musikklasser, under ledning av Kicki Rosén Bejstam, och för tredje året i rad har vi glädjen att presentera Marjolein Vermeeren, konsertens dirigent.

***********************************************************************************************

PLATS: Haga Konserthall, Haga Kyrkogata 2, Göteborg

Konsert: Onsdag den 11 december kl. 17.00 – ca. 18.20 

Konsert: Torsdag den 12 december kl. 18.00 – ca. 19.20 

Vi öppnar till foajén 60 minuter innan konsertstart då även caféet har öppet. Konserten har ingen paus. 

Rullstolsburna eller personer med andra funktionsvariationer har reserverade platser till Haga Konserthalls konserter. Platserna bokas genom att maila till mail@gwo.se.

***********************************************************************************************

Julia Sporsén är född och uppvuxen i Göteborg. Hon gick sin operautbildning vid Royal Academy of Music i London. Sedan 2010 är hon en regelbundet återkommande gästsolist vid English National Opera och debuterade i Sverige på Kungliga Operan 2012 och sedan följde debuten i Göteborg 2015 i rollen som Kumudha i A flowering tree på GöteborgsOperan. 

Julia tilldelades Svenska Dagbladets Operapris 2023 efter framgångarna som titelrollen i Norma på Folkoperan 2022 och prisas för sin virtuosa och uttrycksfulla sång. Under hösten 2024-2025 är Julia knuten till GöteborgsOperan där hon bland annat har titelrollen i Jolanta och gestaltar Desdemona i Otello m fl.

Jesper Blomberg hördes senast i succéföreställningen Wicked på GöteborgsOperan där han är en del av solistensemblen. Jesper finns även med i höstens musikalsatsning Roald Dahls Charlie och chokladfabriken på GöteborgsOperan. Efter examen från Balettakademiens musikallinje har Jesper medverkat i ett stort antal musikaler bl.a. My fair lady på Aarhus Teater i Danmark, La cage aux folles på Uppsala Stadsteater, The Book of Mormon på Chinateatern, och Little shop of horrors på Göteborgs Stadsteater.

Marjolein Vermeeren är flöjtist i Göteborgs Symfoniker sedan 2018 samt dirigent för deras avdelning Barn och unga sedan 2021. Hon är utbildad vid musikhögskolan i Tilburg, Nederländerna i både flöjt och dirigering. Därefter studerade hon flöjt vid Royal Academy of Music i London och tog masterexamen med distinction och mottog DipRAM Award.

Hon gjorde sin framgångsrika professionella dirigentdebut tillsammans med GWO i maj 2022 och har varit tillbaka som gästdirigent flera gånger sedan dess. Därtill har hon bland annat gästat Marinens Musikkår, Gotlandsmusiken och Helsingborgs Symfoniorkester.

Brunnsbo Musikklasser startades 1985 som de första musikklasserna i Göteborg. De erbjuder barn i Göteborgsområdet möjlighet att utveckla sitt musikintresse och bygga en grund för fortsatt musicerande resten av livet. Brunnsbo Musikklasser har under åren medverkat i såväl opera- musikal- och teateruppsättningar som TV och skivinspelningar. Dessutom gör musikklassen regelbundna turnéer utomlands.

Kicki Rosén Bejstam, konstnärlig ledare och musikansvarig för Brunnsbo Musikklasser, är utbildad kör- och sångpedagog vid Musikhögskolan i Örebro samt körmagister vid Högskolan för Scen och musik. Kicki är verksam som frilanssångerska och medlem i Vocal Art Ensemble och engagerar sig även aktivt i internationellt körliv.  

Strålande Jul med GWO och vänner
11December
onsdag Speltid 17:00 - ca 18:30
Scen Konserthallen Pris 75-325 kr

Lorem ipsum dolar site amet.