Blåsmusiken klingar över hela Sverige lördag den 23 maj
Blåsmusikens Dag arrangeras årligen runt om i Sverige och är ett initiativ av Nätverket för professionell blåsmusik i Sverige, där Göteborg Wind Orchestra är en aktiv medlem tillsammans med nio professionella orkestrar och Kungl. Musikaliska Akademin.
I Göteborg blir det en magnifik festivaldag med blåsmusik klingande över hela Haga där unga, fritidsmusiker och professionella gemensamt visar på styrkan i blåsmusiken.
Vi har två scener, Haga Konserthall och utescenen i Hagaparken. 15 blåsorkestrar och ensembler framträder under lördagen mellan klockan 12.00 – 16.00, fri entré. Det finns café både i Hagaparken och Haga Konserthall.
Program
Haga Konserthall
12.00 Välkomsttal
12.10 Göteborg Wind Orchestra
12.55 Tornado & Mölndal Wind Band
13.40 Göteborgskapellet
14.20 Musikkåren Vikingarna
15.00 PartiLerum Wind Band
Hagaparken
12.00 Kulturskolan Hisingens Blåsorkestrar
12.30 Göta Lejon
12.40 Hemvärnets Musikkår Göteborg
13.10 Göta Lejon
13.25 LillClöhs
13.40 MellanClöhs
14.00 StorClöhs
14.30 Göteborg Youth Brass Band
14.50 Betlehemskyrkans Musikkår
15.30 Göteborgs Musikkår
Klockan 12.00 hälsar Kristian Jörgensen, VD Göteborg Wind Orchestra och Caroline Näsström, Hemvärnets Musikkår Göteborg / Riksförbundet Unga Musikanter välkomna i Haga Konserthall och därefter följer en konsert med GWO under ledning av Alec Frank-Gemmill och presentatör Göran Marcusson.
Blåsmusikens dag i Göteborg arrangeras av Göteborg Wind Orchestra i samarbete med Hemvärnets Musikkår Göteborg med stöd av Försvarsmakten genom Göteborgs Garnison.



