Torsdag, 5 mars

Göteborg Wind Orchestra, Kristin Amparo och Anders Frejdh hyllar filmmusiken ur James Bond

Succékonserten är tillbaka!

James Bond, även kallad Agent 007, har trollbundit sin publik i mer än 70 år och är alltid lika aktuell. Ledmotiven och musiken ur filmerna har prisats världen över och har en bärande roll i filmsuccérna. 

Vi säger bara “Live and Let Die” – Paul McCartney, Linda McCartney, “For Your Eyes Only” – Bill Conti och “License To Kill” – Jeffrey Cohen, Narada Michael Walden, Walter Afanasieff.

Vi kryddar kvällens konsert med sångerskan Kristin Amparo som nått framgång både hos sin svenska och internationella publik genom sin uttrycksfulla och mäktiga soulröst och konsertens dirigent är Calle Rasmusson

I Göteborg får vi möta Bond-experten Anders Frejdh, som driver Sveriges officiella James Bond-sajt, på foajéscenen klockan 18.00. Det blir en unik inblick i Bond-communityn med bland annat anekdoter bakom kulisserna. 

Välkommen till en konsert med några av filmhistoriens största musiksuccéer!

***********************************************************************************************

Var: Haga Konserthall, Göteborg
När: Torsdag den 5 mars 

Konsert: 19.00 – ca. 21.00

Turnèplan

5 mars, Göteborg, Haga Konserthall, https://gwo.se/

6 mars Halmstad, Kulturhuset Najaden, https://www.nortic.se/ticket/show/311833

7 mars Götene, Folkets Park, 

www.nortic.se/ticket/event/77374

12 mars Jönköping Kulturhuset Spira, https://kulturhusetspira.se/live-and-let-die/

13 mars Partille, Kulturum, https://www.tickster.com/se/sv/events/p43014du3f5u5ad/2026-03-13/gwo-live-and-let-die

14 mars Åsenhöga. Biljetter kan förbokas via Olof Forsberg 070-5567411 eller olof@swemix.com

15 mars Mellerud, Kulturbruket på Dal, https://www.kulturbruketpadal.se/evenemang/live-and-let-die/

***********************************************************************************************

Kristin Amparo har stått på Sveriges största scener och turnerat världen över. Hon briljerar med en obestridlig röst inom flera genrer och beskrivs som Ella Fitzgerald och Amy Winehouse i en och samma person. 

Hon har toppat hitlistor i Sverige och internationellt med “Dance Our Tears Away” och “Din soldat” och redan 2009 tilldelades Kristin Alice Babs stipendium.

Kristin är en av grundarna till FATTA-Rörelsen som tillsammans med Make Equal fick igenom samtyckeslagen. Idag jobbar hon bla med Rädda Barnen och BRIS. 

Anders Frejdh är grundare och chefredaktör för Nordens största James Bond-sajt som även är en av de äldsta och mest omfattande webbplatserna i världen – From Sweden with Love. 

Sedan 2013 är han manager för bland andra George Lazenby som spelade James Bond i I Hennes Majestäts hemliga tjänst (1969).

Han har anlitats av distributörerna Sony Pictures och SF Studios för att representera James Bond-franchisen i Skandinavien och världen över, där han gett expertkommentarer i 007-relaterade frågor. Han har också bidragit till en mängd olika böcker och internationella publikationer i ämnet.

Anders agerar även som konsult för den amerikanska välgörenhetsorganisationen The Ian Fleming Foundation som arbetar för att bevara Ian Flemings arv och i juni 2013 utsågs Anders till Sveriges främsta James Bond-fantast av TV4 genom deras programserie Fantasterna. 

Konsertens dirigent Calle Rasmusson är ursprungligen trummis men idag verksam främst som kompositör, arrangör och dirigent. Han beskriver sig själv som en musikalisk arkitekt där konstnärlighet och hantverk går hand i hand.

Calle har samarbetat med både nationella och internationella orkestrar och artister såsom The Metropole Orkest, Bohuslän Big Band, Sveriges Radios Symfoniorkester, Tommy Körberg, Rigmor Gustafsson, Ale Möller, Chaka Khan, Gregory Porter, Lalah Hathaway, Gretchen Parlato, Cory Henry m.fl.

 Fotograf: Linnea Frank

Live and Let Die
5Mars
torsdag Speltid 19:00 - ca 21:00
Scen Konserthallen Pris 75-295 kr

Foajén öppnar klockan 18.00 då även biljettkassan samt caféet har öppet.

Det är paus med caféservering.

Rullstolsburna eller personer med andra funktionsvariationer har reserverade platser. De bokas genom att maila till info@gwo.se

gwo.se
VÄLKOMMEN TILL HAGA KONSERTHALL!

Här finns all information inför ditt besök.

DITT BESÖK
FRÅGOR?

KONTAKTA BILJETTKASSAN