Torsdag, 6 november

GWO och Kristina Kappelin möts i Italien

Följ med oss på en musikalisk resa till Italien fylld av toner, känslor och historier. Här möts operans dramatik, filmens magi och folkvisornas värme. En kväll där varje melodi bär på en doft av Medelhavet.

Konserten ciceron är Kristina Kappelin, känd journalist och författare med Italien som bas. Hon var i många år Sveriges Televisions korrespondent i Rom och har skrivit flera böcker, bland annat Berlusconi italienaren, 2010 och Italiensk dagbok, 2014.

Sedan 2018 är hon intendent på Villa San Michele, ett dynamiskt kulturinstitut och museum på Capri, som 1949 donerades till svenska staten av läkaren och författaren Axel Munthe.

Kvällens dirigent är Alexander Hanson, vår chefsdirigent och konstnärliga ledare under åren 2005 – 2012 och en återkommande gästdirigent hos orkestern. 

Sedan 2018 är Alexander musikdirektör för Marinens Musikkår och arbetar idag med alla svenska professionella orkestrar och operahus och har även etablerat sig på den internationella marknaden.

Välkommen till en kväll där musiken och orden får dig att drömma, le – och kanske längta till Italien.

Viva Italia!
6November
torsdag Speltid 19:00 - ca 21:00
Scen Konserthallen Pris 75-295 kr

Foajén öppnar klockan 18.00 då även biljettkassan samt caféet har öppet.

Det är paus med caféservering.

Rullstolsburna eller personer med andra funktionsvariationer har reserverade platser. De bokas genom att maila till info@gwo.se

gwo.se
VÄLKOMMEN TILL HAGA KONSERTHALL!

Här finns all information inför ditt besök.

DITT BESÖK
FRÅGOR?

KONTAKTA BILJETTKASSAN